Zimowa pielęgnacja skóry

Zimowa pielęgnacja

Zimą, gdy temperatura spada, a powietrze jest suche, nasza skóra jest narażona na przesuszanie i łuszczenie. Staje się podrażniona i zaczerwieniona, a warstwa hydrolipidowa znacznie słabnie, w rezultacie naskórek traci dużo więcej wody. To trudny czas dla naszej cery, dlatego należy odpowiednio o nią zadbać. Przeczytaj jak powinna wyglądać prawidłowa zimowa pielęgnacja skóry.

Zimowa pielęgnacja skóry - nawilżanie

Choć może wydawać Ci się to dziwne, pamiętaj o intensywnym nawilżaniu skóry. W trakcie zimy gruczoły łojowe pracują znacznie wolniej, skutkując nadmiernym przesuszaniem się naskórka.

Gdy przebywasz na zewnątrz, stosuj kremy ochronne, których można używać przy ujemnych temperaturach, takie jak SnowAlgae Intensive Face Cream. Odżywią Twoją skórę i stworzą na niej ochronną barierę. Przebywając w domu, swobodnie używaj mocno nawilżąjących kosmetyków o bogatych formułach, z wysoką zawartością maseł i olejów.

Niezwykle cenne zimą są też ceramidy, które są naturalnym elementem lipidów w skórze. Często są nazywane „cementem”, ponieważ odbudowują ubytki w barierze hydrolipidowej oraz chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Wspierają także utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia w naskórku.

Zimowe rozjaśnianie i kwasy na skórę

Chłodne dni sprawiają, że nasze naczynia krwionośne są narażone na pękanie.  Ciągłe zmiany temperatury, wychodzimy z ciepłego domu na mroźne powietrze, by dotrzeć do pracy czy sklepu, do tego wiatr, padający śnieg… nasza skóra nie ma łatwo!

By pomóc swojej skórze, w zimowej pielęgnacji używaj kosmetyków bogatych w witaminę C, która wzmocni naczynia krwionośne, a do tego rozjaśni przebarwienia. Możesz również stosować kwasy, które delikatnie złuszczą martwe komórki skóry, bez powodowania podrażnień.

Nie zapomnij teź zadbać o usta! To one ze względu na brak gruczołów łojowych są bardzo podatne na podrażnienia. Zimą, gdy wieje chłodny, suchy wiatr, skóra warg cienka i podatna na czynniki zewnętrzne, łatwo pierzchnie i może pękać.

Używaj odżywczych balsamów i olejków o właściwościach ochronnych, by zapewnić im najlepszą opiekę. Stosuj regularnie i nakładaj zawsze gdy czujesz nawet najmniejsze mrowienie czy dyskomfort. W ten sposób nie dopuścisz do nadmiernego przesuszenia i nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakich składników w kosmetykach szukać zimą?

Nie musisz wymieniać zawartości swojej kosmetyczki specjalnie wraz ze zmianą pór roku – spokojnie 🙂 Warto jednak zadbać, aby znalazły się w niej produkty z cennymi w tym okresie składnikami.

Ważne, aby formuły kosmetyków w zimowej pielęgnacji skóry (szczególnie kremów) były mocno odżywcze i treściwe. Oprócz wspomnianych wcześniej ceramidów, szukaj w kosmetykach masła shea, fosfolipidów, substancji wzmacniających naturalną barierę hydrolipidową (np. olej z chia, olej z nasion jojoba, czy olej z nasion konopi).

Cenne są także wszelkie witaminy (szczególnie A, C, E  i K), oleje roślinne i cholesterol. Wszystkie składniki o charakterze łagodzącym, działającym przeciw podrażnieniom, jak np. alantoina, bisabolol.

To co możesz dodatkowo zrobić dla swojej skóry i całego organizmu to zadbać też o odpowiednią dietę i suplementację. Bowiem najlepiej zaopiekujesz się swoją skórą, stosując świadomą, naturalną pielęgnację i prowadząc zrównoważony, zdrowy tryb życia.