Zalety kosmetyków naturalnych

KOSMETYKI NATURALNE

Dlaczego kosmetyki naturalne powinny zagościć w Twojej kosmetyczce?

Dlaczego zalety kosmetyków naturalnych są tak znaczące? W dobie zmieniającego się świata poziom zanieczyszczeń stale rośnie. Stres i szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak smog, promieniowanie UV, czy dym papierosowy odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale i na wyglądzie skóry. Pojawiają się przedwczesne zmarszczki i wiotczenie, cera traci swój naturalny blask, pojawiają się wypryski, podrażnienia i zaczerwienienia.

Próbujemy wspierać naszą skórę poprzez stosowanie różnego rodzaju kosmetyków. Niestety często nie zwracając uwagi na ich skład, a sugerując się jedynie dobrze brzmiącym marketingowym opisem. Warto pamiętać, że związki chemiczne zawarte w kosmetykach wnikają w głębokie warstwy skóry (a czasem nawet przedostają się do organizmu, odkładając np. w wątrobie czy nerkach). Niektóre syntetyczne składniki używane w kosmetykach mogą powodować też rezultat odwrotny do założonego. Zamiast odmładzać, powodując przedwczesne starzenie się skóry (a nawet poważne dolegliwości i choroby) szczególnie gdy są stosowane przez dłuższy czas.

Jeśli zatem oprócz walorów estetycznych jest dla Ciebie ważne dobro i zdrowie Twojego organizmu, wprowadź do swojej pielęgnacji naturalne kosmetyki. Przede wszystkim dlatego, że to źródło cennych olejków, naturalnych antyoksydantów i substancji aktywnych, które pomogą zachować Ci młody wygląd na dłużej.

3 główne zalety kosmetyków naturalnych

  • Brak szkodliwych dla skóry i organizmu substancji syntetycznych sprawiają, że kosmetyki naturalne są delikatniejsze (co nie oznacza, że mniej skuteczne) i bezpieczne, a cenne składniki odżywcze są dużo łatwiej przyswajalne.
  • Użycie wyłącznie naturalnych składników obniża ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii. Pamiętaj jednak, że naturalne składniki takie jak np. miód czy zioła też mogą uczulać. Stąd przy pierwszym stosowaniu danego kosmetyku warto wykonać próbę uczuleniową.
  • Niezwykle ważne jest, że wybierając kosmetyki naturalne, przyczyniasz się do ochrony środowiska. Przy produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych używa się składników uprawianych bez sztucznych nawozów i „ulepszaczy”.

Naturalny rytuał pielęgnacyjny

Jak już dobierzesz kosmetyki do potrzeb swojej skóry – przemyśl jak je stosujesz. Kolejność i sposób ich nakładania ma znaczenie.  Poniżej rozpisaliśmy dla Ciebie wybrane etapy pielęgnacyjne, dzięki którym wykorzystasz zalety kosmetyków naturalnych  i wzmocnisz ich działanie.

Demakijaż i oczyszczanie

Lubisz się malować? Rób to! Pamiętaj jednak, aby na koniec dnia odpowiednio usunąć makijaż i dać skórze odpocząć. Doskonale nada się do tego dwuetapowe oczyszczanie, które bardzo lubimy. W pierwszym etapie rozpuszczamy makijaż i zanieczyszczenia produktem zawierającym olej (np. balsamem do oczyszczania twarzy z olejkiem grejpfrutowym). W drugim etapie używamy kosmetyku na bazie wody. Pianki, płynu czy żelu, który zmyje pozostałości zanieczyszczeń i oleju.

Jeśli nie nakładasz makijażu również możesz stosować dwuetapowe oczyszczanie. Wykonuj je wieczorem, aby bardzo dokładnie oczyścić skórę po intensywnym dniu.

Tonizacja i nałożenie serum

Jeśli chodzi o używanie toniku podczas codziennej pielęgnacji, ten krok pomija wiele osób. Zapewne nie zdając sobie sprawy, że jest nieocenionym pomocnikiem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH. Produkty do oczyszczania, często zaburzają naturalny, kwaśny odczyn naszej skóry, który działa jak naturalna tarcza antybakteryjna.

Oprócz cennego zakwaszenia skóry, toniki w zależności od rodzaju, mogą działać również przeciwtrądzikowo, rozjaśniać przebarwienia lub dodatkowo nawilżać. Wybór jest na prawdę szeroki. 

Po użyciu toniku, jeszcze na wilgotną skórę (zwilżona skóra lepiej absorbuje składniki) warto nałożyć serum, które zawiera więcej składników aktywnych niż krem.

Krem i ochrona przeciwsłoneczna

Po nałożeniu serum nie zawsze trzeba domykać pielęgnację kremem (są już na rynku produkty, których formuła zapobiega utracie cennych składników jak np. serum z peptydem marki Q+A). Jeśli używane przez Ciebie serum należy przykryć warstwą kremu – nie lekceważ tego wymogu. Bez niego cenne substancje aktywne po prostu odparują z powierzchni Twojej skóry i na nie wykorzystasz zalet kosmetyków naturalnych w ich pełnym potencjale.

Bez względu na to jakiego rodzaju serum używasz, nałożenie kremu możesz wykorzystać jako dodatkowy etap nawilżający lub sposób na dostarczenia Twojej skórze innych składników, niż w zastosowanym serum.

Odpowiedni krem pomoże Ci też zadbać o Twoją skórę przed nałożeniem kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi (pamiętaj, taką ochronę warto stosować przez cały rok!) Te ze względu na swoją specyfikę, bardzo często wysuszają.

 

Wybierając produkty naturalne, nie tylko będziesz cieszyć się wspaniałymi rezultatami, ale także wpłyniesz na zrównoważony rozwój naszej planety i zdrowie Ciebie i Twojej skóry! Na naszej stronie znajdziesz szeroką gamę kosmetyków naturalnych, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. Pamiętaj, Ty, Twoja skóra i cały Twój organizm zasługujecie na najlepsze traktowanie.