Kosmetyki z witaminą C
Witamina C to jedna z substancji, których nasz organizm nie jest w stanie sam produkować. Jednocześnie jest to świetny składnik, który wspiera odporność, układ krwionośny, a nawet przyśpiesza gojenie się ran. Nic więc dziwnego, że znalazł zastosowanie w branży kosmetycznej, a kosmetyki z witaminą C znajdują się w najczęściej wybieranych produktach pielęgnacyjnych.
Witamina C jest dobrze tolerowana przez większość rodzajów cery przez co jest niezwykle uniwersalna. Nazywana witaminą młodości dzięki swojemu silnemu działania antyoksydacyjnemu pomaga zachować młody wygląd skóry na dłużej. W formułach kosmetycznych występuje w różnych formach, także takich, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży.
Właściwości witaminy C:
- zapobiega powstawaniu zmarszczek;
- wzmacnia naczynia krwionośne;
- wspiera produkcję kolagenu, dbając o jędrność naskórka;
- wzmacnia działanie filtrów przeciwsłonecznych;
- zwalcza wolne rodniki;
- wyrównuje koloryt skóry, niweluje przebarwienia i rozjaśnia.
Właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że kosmetyki z witaminą C są wykorzystywane do walki z przedwczesnym starzeniem się skóry. Oprócz minimalizowania szkodliwego wpływu wolnych rodników na skórę, pomagają rozjaśnić przebarwienia, wygładzają drobne zmarszczki oraz linie mimiczne. Dobrze sprawdzają się więc do pielęgnacji okolicy oka, szczególnie u osób, które narzekają na uporczywe cienie pod oczami. Rozświetlający krem pod oczy Q+A łączy działanie witaminy C z glikogenem. Takie połączenie składników aktywnych dogłębnie odżywia i rozświetla delikatną skórę pod oczami. To czysty zastrzyk nawilżenia i przeciwutleniaczy.
Działanie kosmetyków z witaminą C zależy od jej rodzaju i stopnia stabilności
Kosmetyki z witaminą C, aby działać w cale nie potrzebują wysokiego stężenia. Znacznie istotniejsza jest natomiast forma witaminy C, jej stabilność i dopasowanie do typu cery. Nie bez znaczenia jest również cała formuła kosmetyku z witaminą C, jej zestawienie z innymi składnikami, które połączone w odpowiedni sposób – mogą wzmacniać jej stabilność.
- Ascorbic Acid – Kwas L-askorbinowy, czysta forma witaminy C, dość niestabilna, ale polecana w pielęgnacji skór tłustych, mieszanych i dojrzałych. Znajdziesz ją np. w rozjaśniającym serum do twarzy marki Q+A;
- Ascorbyl Palmitate – Palmitynian askorbylu, wykazuje lepszą stabilność niż czysta witamina C, jest też łagodniejszy w działaniu (lepszy dla skór suchych). Obecny we wcześniej wspomnianej rozgrzewającej masce Vitamin A.C.E;
- Ascorbyl Tetraisopalmitate – Tetraizopalmitynian askorbylu jedna z najbardziej stabilnych pochodnych witaminy C. Cechuje się wysoką przenikalnością, najlepszą przyswajalnością i najskuteczniejszym działaniem. To też najdroższa forma jaką można wykorzystać w kosmetyku. Możesz znaleźć ją np. w regenerującym serum do twarzy marki RARE Paris;
- Sodium Ascorbyl Phosphate – Sól sodowa fosforanu askorbylu najłagodniejsza forma witaminy C, która polecana jest dla kobiet będących w ciąży. Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji skór trądzikowych.
Witamina C i inne składniki aktywne
Znasz już kilka form witaminy C, więc warto dorzucić jeszcze garść informacji o składnikach, które mogą zmniejszać jej dobroczynne działanie lub nawet wywołać niepożądane skutki. Nie stosuj jej równocześnie z retinolem (podziel w pielęgnacji kosmetyki z witaminą C np. na dzień, a z retinolem – na noc.)
Uważaj też na metale ciężkie, szczególnie miedź i żelazo, które zaburzają stabilność witaminy C. Kategorycznie nie łącz jej czystej postaci (kwasu L-askorbinowego) z niacynamidem (witaminą B3). W najlepszym przypadku zneutralizują swoje działanie, a w najgorszym wytworzą szkodliwy nadtlenek wodoru.
Za to śmiało łącz witaminę C z ceramidami, kwasami omega 3 i 6, witaminą E i kwasem ferulowym. Ich właściwości wzajemnie się wzmacniają i stają się jeszcze bardziej efektywne.
Podsumowując, kosmetyki z witaminą C pomagają rozwiązać sporo problemów skórnych, zwłaszcza tych związanych z naturalnym procesem starzenia się. Dzięki różnym pochodnym tej witaminy każdy może znaleźć tę, najbardziej odpowiednią dla siebie. Nic tylko testować i korzystać z witaminy młodości 🙂
Czy można stosować kosmetyki z witaminą C latem?
Wokół stosowania witaminy C latem narosło sporo mitów. Jak chociażby ten, że nie powinno się jej stosować w słoneczne dni. Nic bardziej błędnego! Dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym, witamina C jest jak najbardziej pożądana w letniej pielęgnacji. Wspomaga naszą skórę w walce z przebarwieniami, których bardzo łatwo można się nabawić przez zbyt dużą dawkę słońca. Zwłaszcza, bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. To nie witamina C tworzy przebarwienia – a właśnie brak lub niewystarczająca ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB!
Niechęć do stosowania kosmetyków z witaminą C w gorące miesiące bierze się również ze złego jej stosowania. Składnik ten w nadmiarze (podobnie jak retinol czy kwasy) może bowiem prowadzić do podrażnień. Wysokie temperatury, suche powietrze i silne nasłonecznienie zaogniają problem.
Zatem jeśli Twoja skóra ma skłonność do podrażnień, jest cienka, sucha i delikatna – nie polubi się latem z mocniej działającymi formami witaminy C. Wybieraj kosmetyki z palmitynianem askorbylu, tetraizopalmitynianem askorbylu czy z solą sodową fosforanu askorbylu. To łagodniejsze formy witaminy C, które polecane są dla skór suchych.
Pamiętaj także o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, nakładanej nie tylko przed wyjściem z domu – ale także powtarzanej w ciągu dnia. Dzięki kosmetykom z filtrem możesz czerpać korzyści z witaminy młodości przez cały rok 🙂