Cera tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, w szczególności w strefie T (broda, nos i czoło). Często występuje świecenie, rozszerzone pory oraz ma skłonności do niedoskonałości, zatykania porów oraz trądziku. Najczęściej uaktywnia się w okresie dojrzewania i jest spowodowana nadmierną pracą gruczołów łojowych. Może być także uwarunkowana genetycznie lub być związana z problemami hormonalnymi (np. spowodowanymi niedoczynnością tarczycy, PCOS czy złym funkcjonowaniem nadnerczy). Nieodpowiednia pielęgnacja skóry tłustej potraf mocno zaognić problemy, dlatego edukacja na jej temat jest bardzo istotna. Nie martw się, pomożemy Ci z tym!
Główne zasady pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej
nie stosuj wyłącznie produktów ściągających i antybakteryjnych, wbrew pozorom, cera tłusta również wymaga odpowiedniego nawilżenia;
zmieniaj często ręczniki, poszewki na poduszkę oraz myj regularnie gąbeczki i pędzle do makijażu;
wykonuj regularnie peelingi, najlepszym wyborem będą te enzymatyczne lub kwasowe;
nie zapominaj o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.
Przykładowa pielęgnacja skóry tłustej
Demakijaż i oczyszczanie skóry skłonnej do przetłuszczania
W oczyszczaniu skóry z nadmiernym łojotokiem ważne jest stosowanie kosmetyków bez składników komedogennych, czyli takich które nie blokują porów skóry. Unikaj także alkoholu, który przez nadmierne przesuszanie może wzmożyć pracę gruczołów łojowych. Staraj się do oczyszczania i demakijażu stosować kosmetyki normalizujące, jak np. woda micelarna Carbone Glacé, które dokładnie zmyją makijaż i zanieczyszczenia, a do tego uspokoją pracę gruczołów łojowych.
Pielęgnacja skóry tłustej powinna być systematyczna, dlatego sięgaj po specjalne produkty, które nie spowodują uczucia ściągnięcia oraz delikatnie, ale skutecznie zmyją zanieczyszczenia i sebum. Przeciwbakteryjny żel do mycia twarzy z miętą pieprzową Q+A ma działanie przeciwzapalne i pomaga regulować wydzielanie sebum. Dobrze sprawdzą się również kosmetyki o działaniu złuszczającym, z kwasami AHA lub niacynamidem.
Maski węglowe pomagają zrównoważyć poziom wydzielania sebum oraz odblokowują gruczoły łojowe, zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych. Aplikuj je 2-3 razy w tygodniu, by wspomóc oczyszczanie skóry.
Tonizacja i serum dla skóry skłonnej do przetłuszczania
Tonik pomaga przywrócić skórze odpowiedni poziom pH, ale może również wesprzeć oczyszczanie i ochronę. Podobnie jak przy kosmetykach do mycia dedykowanych skórze tłustej, ważne by nasz tonik nie zawierał alkoholu. W zależności od aktualnych potrzeb Twojej skóry sięgnij po regulujący lub złuszczający tonik, które dodatkowo zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia.
Po tonizacji czas na odpowiednie serum, które dostarczy dodatkowych składników aktywnych. Dla cery tłustej odpowiednie będą sera z kwasem azelainowym, czy cynkiem PCA, które działają antybakteryjnie, kojąco i wspierają skórę w walce z wypryskami, które często pojawiają się na tłustej skórze.
Jaki krem dla cery tłustej i trądzikowej?
Mimo nadmiernej produkcji sebum, którą charakteryzuje się cera tłusta, nie należy pomijać kremu w jej pielęgnacji. Krem do twarzy z cynkiem PCA od marki Q+A został opracowany z myślą o skórze tłustej, ze skłonnościami do wyprysków. Wspomaga gojenie stanów zapalnych, nawilża i działa antybakteryjnie.
Od czasu do czasu możesz również sięgać po kremy dedykowane wszystkim typom cery. Zwróć jednak uwagę na ich skład i szukaj w nich składników, które mogą być pomocne w pielęgnacji skóry tłustej.
Składniki, które sprzyjają skórze tłustej i trądzikowej:
- tlenek cynku, cynk PCA;
- kwas salicylowy, glikolowy, azelainowy;
- ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego;
- olejek neroli, hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy;
- aloes i olej z nasion słonecznika.
Skupiając się na minimalizowaniu wydzielania sebum, nie zapomnij o dostarczaniu swojej tłustej skórze witamin, cennych składników odżywczych i substancji nawilżających. Taka holistyczna opieka odwdzięczy się piękną i zdrowo wyglądającą skórą 🙂